קריטריונים ל-EDC's – משבשי פעילות אנדוקרינית

EDCs (Endocrine Disrupting Chemicals) – קריטריונים

חומרים משבשי פעילות אנדוקרינית (EDC's – Endocrine Disrupting Chemicals) הינם חומרים כימיים דמויי-הורמונים אשר משפיעים על המערכת הפנימית בגוף האדם בשלל דרכים, כדוגמת זירוז תהליכים הורמונאליים טבעיים או עיכובם.
המערכת האנדוקרינית )מערכת ההפרשה הפנימית) היא אוסף של בלוטות שמייצרות ומפרישות הורמונים אל מחזור הדם. תפקידה של המערכת לשלוט בתהליכי זירוז, ויסות, גדילה וחילוף חומרים.
כבר מספר שנים מנסה הרגולטור האירופי להגיע להחלטה בדבר קריטריונים ברורים – לקביעה האם חומר הינו EDC. בחודש יוני 2018, פרסמה ה"סוכנות האירופית לכימיקלים" את המדריך הרשמי הראשון מטעמה לזיהוי EDCs, זאת לאחר שהגיעו להסכמה על הקריטריונים המדעיים שיקבעו מיהו EDC.
המדריך יעזור לזהות את החומרים משבשי הפעילות האנדוקרינית בהקשר של הרגולציות הרלוונטיות: (PPP (Plant Protection Products ו-(BPR (Biocidal Products Regulation), רגולציות המנטרות חומרי ומוצרי הדברה כימית וביולוגית (קוטלי עשבים, קוטלי חרקים וביוצידים).

חומר נחשב למשבש פעילות אנדוקרינית, אם הוא עונה על כל 3 הקריטריונים שנקבעו

1. החומר בעל השפעה שלילית / תופעות לוואי במגע עם אורגניזם או צאצאיו
2. ההשפעה השלילית נובעת מפעולת השינוי במערכת האנדוקרינית, משמע משנה את תיפקוד המערכת הזו.
3. ההשפעה השלילית /תופעות הלוואי הן .תוצאה של השינוי בתיפקוד המע' האנדוקרינית.

פתאלאטים
בין החומרים הנחשבים כ- EDCs (Endocrine Disrupting Chemicals), נמצאים הפתאלאטים. תפקידם העיקרי של חומרים אלה הוא להפוך מוצרי פלסטיק לגמישים ומוצרי טיפוח לריחניים, לכן, פתאלאטים עלולים להימצא במגוון רחב של מוצרים, כגון אריזות פלסטיק, צעצועים, מוצרי מזון וטקסטיל, מכלי מזון ועטיפות, קרמים וסבונים, חומרי ניקוי, מוצרים מפיצי ריח, וציפוי של כדורי תרופות.
פתאלאטים עלולים להשתחרר בכל מעגל חיי המוצר: בתהליך הייצור, במהלך השימוש וכן בעת סילוקו. הם יכולים להפוך לגז נדיף, לנדוד מתוך החומר (אפילו לא נדרש חימום לשם כך) ולאורך זמן ולחדור לגוף בעיכול, בנשימה ובספיגה דרך העור.
ההשפעות של הפתאלאטים על בריאות בני אדם עדיין לא ידועות במלואן ורוב המחקרים נעשו על בעלי חיים. רבים מהם ידועים כחומרים משבשי פעילות הורמונלית שעלולים להקדים את ההתפתחות המינית וגם לפגוע בפוריות. זאת כפי הנראה באמצעות חיקוי פעילות של הורמונים מסוימים (כגון הורמוני מין), או חסימת אתר המטרה שלהם, מה שמפריע למסר ההורמונלי להגיע ליעדו, או הפרעה בתהליך ייצורם. בנוסף, הם עלולים לגרום למומים בעובר, בעיקר באיברי המין, לפגוע בתפקודי מערכת הנשימה עקב חלקיקיהם שנישאים באוויר, לגרום להשמנה וסוכרת בשל יכולתם להיקשר לחלבונים שמווסתים מטבוליזם של סוכר ויצירת תאי שומן ולשבש את פעילותם, ועוד. נמצאים בסיכון מוגבר: נשים הרות ועובריהן, תינוקות וילדים מתחת לגיל 3 וחולים כרוניים.

לקריאה על "הצהרת הקונצנזוס": https://chemicalwatch.com/46782/breakthrough-hailed-in-edcs-logjam?q=consensus+statement
EDCs באתר ארגון הבריאות העולמי: http://www.who.int/ceh/risks/cehemerging2/en/
מקור: https://chemicalwatch.com/48055/european-commission-publishes-scientific-criteria-for-identifying-edcs#utm_campaign=47992&utm_medium=email&utm_source=alert