ChemLetter – April 2017

 

 

ניהול כימיקלים – ורד גיאת |ChemExpert

ChemExpert מאחלת חג עצמאות שמח!

מספר הריקולים* למוצרי בית וקוסמטיקה באירופה גדל ב-60%

* Recall – קריאה להחזרה של מוצרים הנמצאים בשוק ע"י היצרנים / היבואנים / המשווקים שלהם. לרוב, הקריאה ניתנת ע"י רשות מוסמכת – משרד ממשלתי או בית משפט, ולעתים הקריאה ניתנת ע"י המשווק או היצרן בעצמו.

124 – מספר הפעמים שהתבצעו "ריקולים" למוצרי קוסמטיקה, טיפוח ומשק-בית בשנת 2016 באיחוד האירופי. בהשוואה לשנה שלפניה, 2015, בה התבצעו 76 "ריקולים", גדלה התופעה בהיקף של כשישים אחוזים! רוב המוצרים שהוחזרו היו סבונים, קצפים וג'ל לאמבט.

באיחוד האירופי פועלת מערכת Rapex – Rapid Alert System for dangerous non-food products. המערכת מאפשרת שיתוף מידע מהיר בין 31 המדינות החברות באיחוד, בנוגע להחזרות של מוצרים מן השוק וכן החזרות מהצרכנים עצמם, המתבצעות במדינות השונות. כך יכולות המדינות לקבל החלטות מודעות יותר ולשמור על הבריאות והבטיחות של תושביהן.

(לקריאה נוספת על המערכת: http://ec.europa.eu/consumers/consumers_safety/safety_products/rapex/alerts/repository/content/pages/rapex/index_en.htm)

נתונים מעניינים נוספים:

  • החזרות של מוצרי קוסמטיקה, טיפוח ומוצרים למשקי-בית היוו 6.5% מסך החזרות המוצרים באירופה בשנת 2016.
  • ארה"ב, הודו וסין היו המדינות שייצאו הכי הרבה מוצרים שנקראו להחזרה מהשוק האירופי: 22, 19 ו-16 בהתאמה.
  • הדו"ח האחרון של Rapex, שהתפרסם בחודש מרץ, מצביע כי "הימצאות חומרים מסוכנים במוצרים" (23 אחוזים) היווה את הסיכון השני בגודלו לבריאות ובטיחות בשוק האירופי, לא הרבה מאחורי ה"סכנה מפציעה בעת שימוש במוצר" (25 אחוזים), הנמצא במקום הראשון.

דרום-קוריאה אסרה 18 מוצרים לשימוש ביתי ומאיימת בתביעות

משרד הסביבה הדרום-קוריאני אסר את מכירתם והפצתם של 18 מוצרי משק-בית. פעילות זו הינה חלק מיוזמה נרחבת של בדיקות שעורך המשרד, אשר רק בחודש ינואר הסיר 26 מוצרים מן המדפים. המוצרים שנאסרו נתונים ל"ריקול" (קריאה להחזרה) מיידי ע"י החברות המשווקות אותם.

משרד המסחר בדרום-קוריאה אחראי על הפעלת "המערכת להשעיית מכירות מוצרים מסוכנים", המאפשרת לחסום מכירות המוצרים הנ"ל באופן אוטומטי באתרי מכירות באינטרנט ורשתות הפצה שונות הפועלות במדינה.

18 המוצרים האסורים:

  • הכילו חומרים מסוכנים בכמויות העולות על תקני הבטיחות המותרים.
  • כללו, בין היתר: מטהרי אוויר, דאודורנטים, דבקים, דטרגנטים, חומרי חיטוי וחומרי ציפוי.

בשני מוצרים נוספים נמצאו תוויות שאינן עומדות בדרישות, אך עליהם חסו הבודקים, שהורו על תיקונן ולא נקטו פעולות נוספות.

קריאה להחזרת מוצרים ממכירה איננה הצעד היחיד; המשרד הקוריאני מתכנן גם לתבוע יצרנים, יבואנים ומשווקים של המוצרים שנאסרו. על-פי ה-K-REACH, חקיקת הכימיקלים הדרום-קוריאנית, מכירתם של מוצרים מסוכנים שאינם עומדים בתקנות הבטיחות והתיווי, הינה עבירה ולה עונש מרבי של 7 שנות מאסר או קנס בסכום של 200 מיליון וון קוריאני (שווה ערך לכ-640 אלף ₪).

מקור:

https://chemicalwatch.com/55026/south-korea-bans-more-household-products

"אדם טבע ודין" בדרישה ממשרד הכלכלה לפרסום נתוני בדיקות לגילוי חומרים מסוכנים במוצרי ילדים ותינוקות

אדם טבע ודין (אט"ד), עמותה חברתית-סביבתית שהוקמה ב-1990 ומטרתה שמירה על איכות הסביבה בישראל, פנתה בחודש מרץ האחרון למשרד הכלכלה כדי "לקבל נתונים על אכיפת הבדיקות שנערכות למוצרי ילדים ותינוקות רבים ובהם צעצועים, לולים, מיטות לתינוקות, עגלות ילדים, עריסות, מזרנים, אביזרי שתייה ועוד.” נוסף על כך, ביקשה העמותה לדעת מהם נהלי המשרד, במידה ומתגלות חריגות מהתקנים.

על-פי חוק חופש המידע, שנכנס לתוקף ב-1999, לכל אזרח ותושב ישנה הזכות לקבל מידע מרשות ציבורית. בידי משרד הכלכלה מרוכזות הסמכויות לפיקוח ובקרה על מוצרים לשימוש ביתי, ייבוא או אישורי ייבוא ופיקוח על מוצרים שחל עליהם תקן ישראלי רשמי (ת"ר), מתוקף "צו הפיקוח על מצרכים ושירותים התש"י-1950".

לשון ההודעה, כפי שנשלחה בדיוור האלקטרוני של העמותה:

"מי שומר על הילדים שלנו? תינוקות וילדים יותר פגיעים ממבוגרים להשפעות של חומרים שונים הנמצאים בסביבתנו, ובפועל חשופים מדי יום למגוון כימיקלים שעשויים לסכן את בריאותם. מדינת ישראל קובעת תקנים עבור החומרים מהם עשויים מגוון המוצרים המשמשים אותנו, ואחראית לפקח שאכן אותם מוצרים עומדים בתקן שנקבע. האם היא עושה זאת?"

נמשיך לעקוב אחר המתרחש בנושא.

ארגון יצרני הרכב האירופי פיתח קריטריונים לבחירת חומרים חלופיים

ארגון יצרני הרכב האירופי (ACEA) פיתח קריטריונים לבחירת חומרים חלופיים "נטולי רגולציה", במטרה להקל על יצרני הכימיקלים לאתר תחליפים מתאימים המיועדים לייצור כלי רכב, במקומם של חומרים מסוכנים, הנתונים לרגולציה מגבילה.

הצורך לבחירה אחראית יותר של חומרים חלופיים נובע ממה שמכנים בארגון היצרנים כ-"regrettable substitutions", מצב בו חומר מסוכן הנתון לרגולציה מוחלף ע"י חומר אחר, אשר מתגלה מאוחר יותר כבעל תכונות דומות, ולפיכך יהיה נתון להגבלות רגולטוריות בעתיד.

מר טימו אונגר, דובר מטעם הארגון, אמר כי "העלויות המיותרות", הכרוכות בהחלפת אותם regrettable substitutions, מגיעות "למאות אלפי, ולפעמים מיליוני אירו" ליצרני הרכב. הוא מספר כי ההחלטה להחליף חומר מסוים מגיעה לרוב באופן שווה מתעשיית הרכב ותעשיית הכימיקלים יחדיו, אך ההחלטה בבחירת התחליפים עצמם, נעשית כמעט בבלעדיות ע"י תעשיית הכימיקלים, וקורא למעורבות מוקדמת יותר של יצרני הרכב בתהליך קבלת ההחלטות ובבחירת התחליפים המתאימים.

מר אונגר הוסיף כי רוב יצרני הרכבים מוסרים לספקים את התכונות הדרושות לחלקים השונים – כמו רמת דליקות, עמידות, אטימות בפני רעש וכדומה. הספקים הם אלו שבוחרים באילו חומרים להשתמש על-מנת למלא אחר הדרישות. "אין אנו כימאים או טוקסיקולוגים, אנחנו מהנדסים. איננו יכולים לשפוט את בטיחותו של חומר ולכן אנו תלויים בספקים שלנו", כך אמר.

הארגון מוסר כי החל בדיאלוג עם מועצת תעשיית הכימיקלים האירופית (Cefic), וכי הוא מתכנן לשתף את הרשימה עם ארגוני תעשייה נוספים, כמו מועצת הכימיה האמריקנית (ACC), ולהגיע להסכמה עמם באשר לרשימת הקריטריונים הסופית.

לקריאה נרחבת ולרשימת הקריטריונים:

https://chemicalwatch.com/55011/eu-automotive-group-develops-criteria-for-selecting-suitable-alternatives

7 חומרים חדשים נוספו לרשימת ה"כימיקלים הקיימים" בדרום-קוריאה

משרד הסביבה הדרום-קוריאני פרסם כי נוספו 7 חומרים חדשים לרשימת מצאי ה"כימיקלים הקיימים". רשימה זו מכילה למעלה מ-40 אלף חומרים כימיים, הנדרשים בהודעה לרשויות הקוריאניות טרם קיום כל פעילות מסחרית הקשורה להם, נוסף על מעבר מכס מותנה באישור.

החל מ-2013, החלה דרום-קוריאה לבצע הליך רישום כימיקלים, בדומה לרישום האירופאי (REACH): חומרים המיובאים ו/או נסחרים בכמות העולה על 1 טון/שנה נדרשים לרישום ע"פ חוק, והנ"ל כולל גם את רשימת הכימיקלים הקיימים, לצד הכימיקלים המוגדרים כחדשים.

את רשימת החומרים ניתן למצוא בקישור הבא:

http://www.cirs-reach.com/news-and-articles/Seven-Substance-Added-to-Korea-Existing-Chemicals-Inventory.html

ה-EPA פרסמה דרישה להליך הודעה על חומר חדש/שימוש משמעותי למוצרים המכילים צינוריות פחם נאנו-מטריות

נאנו-חומרים הינם חומרים כימיים בעלי קנה מידה קטן מאוד, המבנה שלהם נע בין 1-100 נאנו-מטר בקירוב, במימד אחד לפחות. השימוש בנאנו-חומרים ונאנו-טכנולוגיה מתפשטת במהירות במגוון רב של תחומי חיינו ובתעשייה, ופותחת הזדמנויות טכניות ומסחריות חדשות. מאידך, קיימת דאגה לגבי הסיכונים הטמונים בנאנו-חומרים, כאשר עיקר הבעיה נובע מחוסר מידע על ההשפעות ארוכות הטווח של השימוש בהם על בריאות האדם והסביבה.

בעוד שבאירופה מתקשים להחליט, לאחר שנים רבות של דיונים, על אופני ההסדרה והמעקב על נאנו-חומרים, הסוכנות להגנת הסביבה בארה"ב (ה-EPA) פרסמה לאחרונה דרישה כי שימושים במוצרים המכילים צינוריות פחמן נאנו-מטריות (Carbon nano-tubes), יחויבו בביצוע הליך רגולטורי שלTSCA – דיווח של יצרן או יבואן על חומר כימי חדש / שימוש משמעותי (SNUR – Significant New Use Rule). הליך זה נדרש כאשר, לדעת הסוכנות, תרחישים של ייצור ושימוש במוצר עשויים להוות סיכון, ולכן מצריכים פיקוח והערכה ע"י הרגולטור.

המשמעות בפועל היא, כי ייבוא או שימוש במוצר המכיל צינוריות פחמן נאנו-מטריות כ-Specialty additive, יחייב תהליך של הודעה לפני תחילת הייצור והייבוא שלהם (Premarketing notice). הדרישה החדשה מבוססת על חשש לרעילות לסביבה, רעילות ריאתית ואונקוגניות ((oncogenicity. הסוכנות דורשת שימוש באמצעי מיגון ספציפיים להגנה על בטיחות ובריאות תעסוקתית; ביצוע מבחני"dustiness" , כחלק מתכונות פיסיקו-כימיות של המוצר; ומעל הכל – החומרים לא יהיו בשימושים אחרים מאלו המפורטים בהודעה.

צינוריות פחמן בקוטר נאנו-מטרי מאופיינות בחוזק רב, בעלות תכונות חשמליות ייחודיות ומוליכות חום גבוהה. שילוב תכונות אלה מאפשר הולכת חשמל בכבלים באופן המפחית משמעותית הפסדי אנרגיה והינו בעל חשיבות רבה בתחומי האלקטרוניקה, אופטיקה והנדסת חומרים (כגון בתאי דלק, אלקטרודות, אלקטרוליטים וממברנות בסוללות ליתיום).

כתיבה ועריכה: איתי איזראילוב
ChemExpert | מודיעין | טלפקס: 08-9704883 | נייד: 0504025245

כתובת דוא"ל:

vered.environment@gmail.com