ChemLetter – August 2016

 

 

ניהול כימיקלים – ורד גיאת | Chem-Expert

חדשות ועידכונים – רגולציית כימיקלים וחומרים מסוכנים

עדכון היסטורי לחוק החומרים המסוכנים בארה"ב – TSCA

בסוף החודש שעבר עודכן ה-TSCA The Toxic Substances Control Act)), חוק בקרת החומרים המסוכנים בארה"ב. הנשיא אובמה חתם על התיקון לחוק –  זהו התיקון הראשון לחוק מאז נחקק לפני כ-40 שנים, כל זאת לאחר חודשים של משא ומתן בין הסנאט ובית הנבחרים האמריקני. "זהו חוק טוב, זהו חוק חשוב", אמר אובמה במעמד החתימה. "בפעם הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב, נהיה למעשה מסוגלים להסדיר כימיקלים בצורה אפקטיבית".

השינויים בחוק מרחיבים את סמכויותיה ואחריותה של ה-EPA, "הסוכנות להגנת הסביבה האמריקנית". השינויים כוללים דרישה מה-EPA להערכת כימיקלים הקיימים בשוק (Existing (Chemicals, לצד הערכות מקדימות על כימיקלים חדשים הנכנסים לשוק ובנוסף ביצוע תכנון שנתי להערכות סיכונים משופרות הכוללות סטנדרטים חדשים לבטיחות. עוד תורם החוק החדש להגברת השקיפות בנוגע למידע על כימיקלים אל מול הציבור הרחב ומבסס מקור מימון לסוכנות על מנת שתוכל להתמודד עם האתגרים ולבצע את אחריותה המורחבת.

לוח הזמנים שנקבע נחשב לנוקשה ביותר ביחס לסטנדרטים הרגילים להם בארה"ב, כאשר הסוכנות מחוייבת לקבוע חוקים חדשים בתוך שנה בנוגע לתהליך הערכת הסיכונים, סדר עדיפויות בנוגע לחומרים ו"אתחול" של רשימת המצאי (inventory) של הכימיקלים הקיימים בשוק. מהסוכנות נדרש להקים וועדת מומחים מייעצת הכוללת אנשי מדע, לדווח לקונגרס על משאבי הסוכנות והתקדמותה ביישום החוק. נושא חשוב נוסף בתכנית היישום, הינו מעקב על השימוש בכספית בתחומי התעשייה והמסחר בארה"ב; ייצוא, שימוש בתעשייה והשלכה כפסולת.

סעיף המימון בחוק החדש מאפשר ל-EPA לגבות עד 25 מיליון דולרים בשנה כאגרות מיצרני ומעבדי כימיקלים, כאשר הם: שולחים נתוני ניסויים להערכה ע"י ה-EPA, מייצרים או מעבדים חומרים המופיעים ו/או נדרשים בהערכת סיכונים של הסוכנות, או מגישים לסוכנות בקשה לביצוע הערכת סיכונים לכימיקל מסוים. האגרות הללו אמורות לאפשר לסוכנות לבצע את פעילותה המורחבת בהצלחה.

מקורות:

https://chemicalwatch.com/48353/epa-releases-implementation-roadmap-for-reformed-tsca#utm_campaign=48247&utm_medium=email&utm_source=alert

https://chemicalwatch.com/48169/tsca-reform-signed-into-law#utm_campaign=48084&utm_medium=email&utm_source=alert

סקירת נקודות המפתח בחוק החדש:

https://www.epa.gov/assessing-and-managing-chemicals-under-tsca/highlights-key-provisions-frank-r-lautenberg-chemical

הנציבות האירופית מתכננת הגבלות על חומרים מסוכנים בטקסטיל

CMR's הוא שם כולל לקבוצת חומרים בעלי סיכון גבוה לבריאות האדם והסביבה. מדובר בחומרים קרצינוגניים (מסרטנים), מוטגניים (גורמים לשינויים בגנום האנושי) ורעילים למערכת הרבייה. לכן ניתנת עדיפות להגבלת השימוש בהם.

בתחילת חודש יולי, הגישה הנציבות האירופית טיוטת הצעת ליישום הגבלות על שימוש בחומרים אלה במוצרי טקסטיל ומוצרים אחרים. בכוונת הנציבות ליישם את ההגבלות ב"מסלול מהיר", אשר "עוקף" את וועדות הערכות הסיכונים של ECHA ופטור מניתוח סוציו-אקונומי (Rac ו-Seac), על מנת לקצר את ההליכים.

ההגבלות מתייחסות ל-286 חומרי CMR הנמצאים במוצרי טקסטיל. בשלב הראשון, שמוצע למסלול המהיר שהוזכר לעיל, ייאסרו החומרים הללו במוצרי ביגוד, הנעלה ומוצרי טקסטיל כגון סדינים ומצעים. המשותף למוצרי ה"מסלול המהיר" הוא שכולם נמצאים במגע ישיר וממושך עם עור גופנו; עקב כך החשיפה אליהם מוגברת ומסוכנת יותר.

בשלב השני והממושך יותר ייערכו דיונים בנוגע למוצרים "תכופים פחות", הכוללים: שטיחים, כיסויי רצפות וריפודים, אביזרי ביגוד כמו כפתורים ורוכסנים ולסיום מוצרי עור (נעליים/חגורה, למשל). מוצרים אלו באים במגע עם העור באופן מופחת ולכן לא בטוח שכלל ייאסרו אותם החומרים במוצרים אלו, זאת למורת רוחם של ארגוני צרכנים וארגונים לא-ממשלתיים באירופה, הדורשים הקפדה והחמרה בכל הנוגע לבטיחות הצרכנים ובריאות הציבור.

המסמך, כמובן, ייפתח להערות הציבור פעמיים, או אז יעבור שינויים מחמירים או מקלים, בהתאם להערות ולהשפעת בעלי העניין השונים; ארגוני הצרכנים וגורמי התעשייה.

לשון הידיעה המקורית:

https://chemicalwatch.com/48603/european-commission-watering-down-proposed-cmrs-in-textiles-ban

https://chemicalwatch.com/48469/commission-advances-plan-to-restrict-cmrs-in-textiles#utm_campaign=48376&utm_medium=email&utm_source=alert

טורקיה נערכת להחלת חובת רישום כימיקלים עד סוף 2016

טורקיה צפויה להעביר חוק דומה ל-REACH עד סוף 2016, כך נמסר בהודעה רשמית של משרד הסביבה והאורבניזציה הטורקי. החקיקה, הנקראת KKDIK (ראשי תיבות של Chemicals  Registration, Evaluation, Authorization and Restriction בטורקית), הייתה אמורה להיכנס לתוקף עוד ב-2015, אך נדחתה שוב ושוב, בעיקר עקב הבחירות שנערכו בטורקיה בנובמבר 2015 ושינויים מנהלתיים במשרדי הממשלה.

טיוטה לחוק קיימת כבר מספטמבר 2014, בה נקבעה דרישת רישום לחומרים המיוצרים במדינה או מיובאים אליה בכמויות של 1 טון לשנה ומעלה. הרישום הינו חובה, כאשר גישת ה-"אין מידע, אין עסקים" – "No data, no market" האירופאית מודגשת היטב בטיוטת החוק. למעשה, הטיוטה הטורקית לחוק היא כמעט תמונת-מראה של ה-REACH האירופי, למעט שינויים קלים לצורך התאמה לאופייה של התעשייה המקומית.

"משרד הסביבה הטורקי" דוחק בתעשייה לשתף פעולה ביישום הרגולציה עוד השנה, שכן דחייה נוספת, תגרור עוד מסכת של תיקוני תאריכים ועדכונים לטיוטה, דבר שלדאגת מומחים בתעשייה הטורקית יגרום לאי-וודאות ודחיות נוספות. לעומת זאת, חברות טורקיות רבות טוענות כי התשתיות המיועדות לאפשר להן להיענות לדרישות החוק החדשות אינן מספקות, ובנוסף, הבעיה המרכזית היא חוסר באנשים בעלי הסמכה וידע מקצועי מתאים, שאמורים לבצע את הרישום.

משרד הסביבה הטורקי מוסר כי הוא מתמודד עם העניין, כאשר אורגנו בעבר ויאורגנו בעתיד סמינרים לסקטורים המכילים ריכוז גבוה של חברות לכימיקלים ובנוסף הקים מחלקת תמיכה לייעוץ ועזרה מקצועית במידע ונתונים הנדרשים לרישום, שתסייע לתעשייה.

היקף ייצוא הכימיקלים של טורקיה הוא 14 מיליארד דולרים ב-2015, כאשר יבשת אירופה היא היעד הראשי שלה ועומדת על סך של 5.3 מיליארד דולרים באותה השנה. על רקע זה, ניתן להבין היטב את התמריצים והשיקולים המסחריים של הממשלה הטורקית לקידום מהיר של הרגולציה, נושא שעלה בתור אחת הדרישות האירופאיות מטורקיה בשיחות על הצטרפותה לאיחוד האירופי.

מקורות הידיעה:

https://chemlinked.com/node/4386

https://chemicalwatch.com/48103/turkey-to-pass-reach-like-law-this-year

צעצועים המכילים חומרים מסוכנים נמצאו בביקורת של משרד הכלכלה בישראל

מינהל התקינה השייך למשרד הכלכלה ערך בסוף החודש הקודם ביקורת, בה נמצאו צעצועים המכילים מתכות כבדות ופתאלאטים (Phtalates), שהם חומרים המשבשים את המערכת האנדוקרינית בגוף האדם. בין הממצאים ניתן למנות צעצועים המכילים עופרת פי 18 מהכמות המותרת בתקן הישראלי וכרום פי 3.7 מהמותר. התוצאה הקיצונית ביותר התגלתה בבובה ורודה עם נדנדה; תכולת הפתאלאטים בה הגיעה עד פי 260 מהמותר בתקן.

הפתאלאטים הינם תרכובות כימיות סינטטיות הדומות במבניהן להורמונים ומשפיעות על מנגנוני ויסות ההורמונים בגוף האדם, גם בריכוזים נמוכים. ההשפעות מונות בין היתר התפתחות אסטמה, בעיות פריון והשמנת יתר. הפתאלאטים הינם תוספים נפוצים המשמשים כמרככים בתעשיית הפלסטיק ונותנים גמישות למוצרים.

קישור לידיעה המקורית ב-ynet:

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4818606,00.html

 תיקון ל-REACH קובע: מידע שלא כולל ניסויים בבעלי-חיים כברירת מחדל

 

תיקון לנספחי חקיקת הכימיקלים – REACH פורסם ע"י הסוכנות האירופאית לכימיקלים (ECHA) באופן רשמי בחודש יוני. התיקון קובע שינויים הקשורים למקורות המידע על תכונות הסיכון הבאות: 'גירוי/קורוזיה בעור', 'נזק/גירוי חמור בעיניים' ו-'רעילות דרמאלית חריפה', כאשר שימוש בשיטות "אלטרנטיביות" (non-animal methods) הופכות לברירת המחדל – במקום מידע המסתמך על ניסויים בבע"ח.

המידע הנחוץ לשם סיווג חומרים ו/או הערכת סיכונים יתקבל בשיטות שאינן כרוכות בביצוע ניסויים בבע"ח, והחברות האירופאיות המבצעות את רישום המוצרים יצטרכו ליישם שינויים אלו בעת שליחת מידע לסוכנות הכימיקלים על-פי הדרישות החוקיות החדשות.

השינויים נכנסו לתוקף חוקי ב-21 ליוני, תאריך העדכון האחרון ל- REACH-IT, מערכת Information Technology המקשרת בין הסוכנות האירופאית לכימיקלים, רשויות המוסמכות מטעם מדינות אירופה והתעשייה כולה, על מנת להקל על תהליך הרישום והביורוקרטיה המחוייבת בחוק.

בסתיו צפוי להיכנס תיקון דומה בנוגע לתכונת הסיכון Skin Sensitization – 'ריגשוש העור' ועוד הצהירה הסוכנות על עדכון ההנחיות שלה בנוגע לדרישות מידע באותו המועד, על-מנת לעזור לחברות ולהבהיר את ההנחיות החדשות.

לשון ההודעה הרשמי:

http://echa.europa.eu/view-article/-/journal_content/title/reach-annexes-amended-registrants-to-use-alternative-test-methods

הושקה מערכת לשיתוף מידע בין אירופה לדרום-קוריאה

הרגולציה בנוגע לכימיקלים בדרום-קוריאה היא המתקדמת (והמחמירה) ביותר במזרח אסיה, בדומה לסטנדרטים הגבוהים שהרגולציה האירופית מציבה לעולם המערבי. חקיקת הכימיקלים הדרום-קוריאני, "K-REACH" מחייבת רישום בדומה לרישום האירופי.

נדמה שהדרום-קוריאנים מעוניינים להאיץ את ההתקדמות שלהם בכל הנוגע לנושא. ישנם 510 כימיקלים בעדיפות עליונה (,(Priority existing chemicals המחוייבים ברישום עד 1 ליולי, 2018. רכישת מידע קיים מבעלי מידע אירופאים יזרז את תהליך הרישום ובנוסף יוזיל אותו. כך נולדה יוזמת שיתוף המידע הזו, שכוללת 2 מערכות "המשדכות" בין רשמים מובילים מהמזרח לבעלי ומחזיקי מידע מהמערב.

לצורך כך, חברה אירופאית בשם ReachCentrum השיקה פלטפורמה לתחלופת מידע, הזמינה באנגלית ובקוריאנית, ובמקביל הארגון הדרום- קוריאני לניהול כימיקלים" (KCMA), השיה בחודש יוני האחרון מערכת מקבילה המאפשרת לרושמים בדרום קוריאה למצוא מידע ונתונים רלוונטיים (טוקסיקולוגי, אקולוגי וכד') הקיים במדינות האיחוד האירופי ומדינות נוספות.

תהליך השיתוף יתבצע בשלבים, כאשר בתחילה בעלי מידע יכולים להעלות את שם החומרים, המידע שהם מחזיקים לגביהם ופרטי ההתקשרות שלהם, ובהמשך "רשמים מובילים" יכולים לבקש את המידע ולרכוש "מכתבי גישה" (Letters of access), לצד הבחירה האם לשאת ולתת בעצמם או לבקש מיוסדות המערכת (ReachCentrum והאגודה הקוריאנית) לקיים משא ומתן בשמם.

הכתבה המקורית:

https://chemicalwatch.com/48068/eu-south-korea-data-trading-systems-launch#utm_campaign=47992&utm_medium=email&utm_source=alert

כתיבה ועריכה: איתי איזראילוב

Chem-Expert | מודיעין | טלפקס: 08-9704883 | נייד: 0504025245

כתובת דוא"ל:
vered.environment@gmail.com