ChemLetter – February 2017

 

 

ניהול כימיקלים – ורד גיאת | ChemExpert

חדשות ועדכונים – רגולציית כימיקלים וחומרים מסוכנים

 Bisphenol-Aהתווסף ל"רשימת המועמדים" של ה-REACH האירופי
וממצאי המחקר על התחליף הנפוץ, Bisphenol-S 

ארבעה חומרים חדשים נוספו ל"רשימת המועמדים" (Candidate List) של ה-REACH האירופי, ויוגדרו כ-SVHC (Substances of Very High Concern), בהצבעה שעברה פה-אחד בכנס של הסוכנות האירופית לכימיקלים.

חומרים הנמצאים ברשימה זו, עוברים תהליך של סינון על-פי הערכות סיכונים שמבצעת סוכנות ECHA, בטרם ההחלטה האם להעבירם ל-Authorization List – רשימה המכילה חומרים עליהם חלות הגבלות שונות לשימוש ולשיווק. חברות המחזיקות, מייצרות ו/או מייבאות חומרים הנמצאים ב"רשימת המועמדים" ו/או תערובות המכילות למעלה מ-0.1% ממנו, עלולות להידרש למחויבויות חוקיות נוספות. חברות המחזיקות, מייבאות ו/או מייצרות חומרים הנמצאים ב-Authorization List, נדרשות לאישור מיוחד מן הסוכנות על-מנת להמשיך ולעשות כן.

החומר המוכר ביותר מבין ארבעת החומרים החדשים הוא Bisphenol-A, הידוע גם כ-BPA. החומר התווסף לרשימה בעקבות תכונותיו הרעילות למערכת הרבייה, שעליהן דיווחו רשויות צרפת באוגוסט שעבר. BPA נמצא בשימוש רחב ביותר בעולם כתוסף לתרכובות פלסטיק. בעבר, נאסר לשימוש כמרכיב בבקבוקים לתינוקות, במספר מדינות מערביות.

Bisphenol-S הינו תחליף ל-BPA, אשר נמצא בשימוש רחב ביותר, בשל תכונותיו הבטוחות יותר לבריאות ולסביבה, ובעקבות כך, גם בשל מעמדו ברגולציה האירופית. בתחילת חודש פברואר דיווחו חוקרים מקנדה וסין כי הם גילו את הראיות הראשונות להמצאות של BPS בחבל הטבור. הם מצאו רמות גבוהות יותר של החומר בדוגמיות נוזל-הטבור של העוברים מאשר בדוגמיות של האם שלהן, דבר המצביע על כך שהחומר עובר דרך השליה אל העובר, ומעלה חששות בנוגע להצטברות של החומר באיזור.

נכון לעכשיו, ראיות אלו אינן מובילות לצעדים רגולטוריים, אך ECHA עלולה לקחת מידע מסוג זה בחשבון, שכן הסוכנות הודיעה כי היא נמצאת בשלב של איסוף מידע בנוגע ל-BPS ולמחקרים בנוגע להשפעתו על בריאות האדם, על-מנת שתגיע להחלטה בנוגע לצורך בהגבלת השימוש בחומר במוצרים.

לקריאה נוספת על המחקר:

https://chemicalwatch.com/53311/common-bpa-alternative-bps-crosses-into-placenta

לרשימת החומרים המלאה:

http://www.cirs-reach.com/news-and-articles/ECHA-Adds-Four-New-SVHCs-in-the-Candidate-List.html

גם בישראל – המשרד להגנת הסביבה פירסם טיוטת מדריך להגדרת פסולת מסוכנת

בהמשך לדיווח בגליון הקודם, כי המשרד להגנת הסביבה שוקד על כתיבת מדריך להגדרה וסיווג פסולת מסוכנת בישראל, פורסמה בחודש פברואר טיוטה של מדריך – Manual of Classification of Waste, אשר חוברה בסיוע מומחי תכנית הTwinning- (פרוייקט התאומות עם ישראל).

טיוטת המדריך הוצגה ביום עיון שהתקיים ב-22 לפברואר בהתאחדות התעשיינים, בו לקחו חלק נציגי תעשייה רבים. ראש תחום פסולת מסוכנת במשרד להגנת הסביבה, גב' יעל אורן, הציגה את המצב החוקי בנוגע להגדרת פסולת מסוכנת כיום, ושתי מומחיות לתחום מגרמניה הציגו את החלק המקצועי של המדריך בפירוט ובהרחבה.

שיטת הסיווג מבוססת על קטלוג הפסולות האירופי, המוכר בישראל. המדריך מרחיב לגבי 15 תכונות הסיכון המגדירות פסולת מסוכנת וערכי הסף השונים לקביעתם. כמו-כן, הוצג תהליך קבלת ההחלטות לסיווג של פסולות, המוגדרות כפריטי מראה (Mirror Entries), בקטלוג הפסולות האירופי. במצגת פורטו שלבי התהליך, בדיקות אנליטיות הנדרשות לצורך ההחלטה ודוגמאות לתהליכי הסיווג השונים.

חשוב להדגיש כי סיווג וסימון של פסולות מסוכנות דומה לסיווג של חומרים ותערובות על-פי שיטת הסיווג ההרמונית, ה-GHS. המשמעות היא כי זרם של פסולת מסוכנת, יתואר באמצעות תכונות הסיכון הידועות (נפיץ; דליק; מחמצן; קורוזיבי; רעיל; מגרה; גורם לאלרגיה; ועוד), באמצעות אותם משפטי הסיכון (H-Statements), המפרטים את הסיכונים השונים מהפסולת: סיכונים פיסיקליים, בריאותיים וסביבתיים, ואותם הסמלים (פיקטוגרמות), כפי הנהוג על-פי שיטת ה-GHS.

לקריאה נוספת:

http://www.twinning-israel.info/

רוסיה – אושרה חקיקה חדשה ל"בטיחות של מוצרים כימיים"

לאחר שנים ארוכות של דיונים, רוסיה מאמצת רגולציה חדשה "בנוגע לבטיחות של מוצרים כימיים" (התרגום הישיר כפי שפורסם), על-פי צו רשמי של הפדרציה הרוסית שפורסם ב-7 לאוקטובר אשתקד. התקנות החדשות ייכנסו לתוקף חוקי בראשון ליולי, 2021. הרגולציה למעשה מטמיעה את שיטת ה-GHS של האו"ם, המערכת ההרמונית-גלובאלית לסיווג ותיווי כימיקלים, וכן מחייבת רישום של כימיקלים חדשים ותערובות המכילים אותם.

הרגולציה החדשה תקפה למוצרים כימיים המיוצרים ברוסיה ומיועדים לשיווק במדינה בלבד, ומפרטת קריטריונים זהים לאלו המצויים ב-GHS לסיווג של חומרים כימיים ותערובות המסוכנות לבריאות האדם ולסביבה, נוסף על סיכונים הנובעים מתכונות פיזיקו-כימיות (המכונים סיכונים פיזיקליים).

דרישות נוספות המפורטות בתקנות, כוללות מידע על שימושים מיועדים של החומר; תיווי והמצאת גליונות בטיחות על-פי הכללים הנדרשים; אמצעי בקרה ושליטה במקום העבודה; דו"ח בטיחות כימי (Chemical Safety Report); וכן תקנות הנוגעות למיחזור והשלכת פסולת.

בדרך להשלמת תהליך ההטמעה, נקבעו שלבים מקדימים, אשר על ביצועם אמון המשרד לתעשייה וסחר הרוסי, בסיוע של גופים פדרליים נוספים הפועלים במדינה. השלבים כוללים מועדים אחרונים לביצוע, על-מנת לאפשר לתהליך ההטמעה לעבור באופן חלק וללא עיכובים. השלבים מפרטים את נהלי הרישום של חומרים ותערובות והדרישות להודעה על חומרים כימיים חדשים, קביעת מסמכים הנדרשים להגשה וכן האחדה של בדיקות המחקר הנדרשות, ולבסוף קביעת תקנות ממשלתיות לפיקוח ואכיפה של הרגולציה.

מקורות מידע:

https://www.chemadvisor.com/news/656-new-russian-technical-regulation-about-the-safety-of-chemical-products-coming-into-force

https://chemicalwatch.com/50531/russia-approves-regulation-on-chemical-products-safety

עתיד הסוכנות להגנת הסביבה האמריקנית בעידן טראמפ?
הנשיא ה-45 של ארצות הברית, דונלד טראמפ, הצהיר רבות מאז בחירתו על רצונו לשנות ולהקטין את הכוח הרגולטורי של סוכנויות הממשל, במטרה לעודד צמיחה מחדש של התעשייה המקומית.

הנשיא החדש לא פסח על הסוכנות להגנת הסביבה האמריקאית בהצהרותיו; במהלך מסע הקמפיין לבחירות, טען טראמפ כי "צריך לקצץ משמעותית" מכיוון שה-EPA "לא עושים את עבודתם, הם הופכים את התחרות שלנו כמדינה לבלתי-אפשרית". עוד הוסיף כי הסוכנות "מבזבזת" את רוב התקציב שלה.

טראמפ ממנה את סקוט פרוט לראש הסוכנות החדש, וב-17 לפברואר, הסנאט מאשר את המינוי. סקוט מבטיח, במהלך נאומו, "להתערב במעשי הסוכנות" וטוען כי הוא שואף לשקיפות של הסוכנות אל מול הציבור ולאובייקטיביות בקבלת ההחלטות שלה, בכדי להמנע, בין היתר, מ"שימוש לרעה" בכוח של הסוכנות, שלדבריו, התקיים מספר פעמים בעבר.

על פניו, נדמה כי מינוי זה תואם עד מאד את הגישה המוצהרת של הממשל האמריקני החדש. אך רבים מעלים חששות בנוגע לעתיד הסוכנות כרשות רגולטורית חזקה ועצמאית, כמו זו שניסה הנשיא לשעבר אובמה להעמיד, בחתימתו על שינוי ההיסטורי לחוק TSCA בשנה שעברה. חששות אלו אינם מוגבלים רק לביקורת על הממונה הטרי, כשקרוב ל-800 עובדים של הסוכנות חתמו על עצומה, הקוראת לסנאט לדחות את המינוי.

צמצום התקציב של הסוכנות הינו החשש הבא. גורמים מעריכים כי הקיצוץ יסתכם בכמחצית סכום התקציב הנוכחי. בנוסף, העביר טראמפ צו שנוי במחלוקת, הקורא לביטול שתי רגולציות על כל אחת חדשה שתעבור. כל אלו עלולים לתרום להחלשה של הסוכנות ומרחב הפעולה שלה בעתיד.

ישנם גם גורמים אופטימיים, הבטוחים כי ממשל טראמפ והסוכנות יבינו במהרה כי יש להם אינטרסים משותפים רבים, וכי פעילות הסוכנות תורמת לבטיחות העובדים והסביבה, התורמים לתעשייה מקומית יציבה יותר.

לאוס מעבירה חוק חדש לניהול כימיקלים

ב-21 בנובמבר, הצטרפה לאוס למגמה האיזורית במזרח-אסיה בשנים האחרונות, המתבטאת בקידום נמרץ של חקיקות לניהול כימיקלים, בהעבירה חוק חדש לניהול חומרים כימיים. החוק אושר לאחר דיון סוער בפרלמנט של מדינת לאוס (Laos National Assembly).

על-אף ביקורת רחבה בדיון מצד רוב החברים בו, נציגים מטעם מחוזות המדינה השונים, בנוגע לגרסה הכתובה של החוק והמטרות שיוכל להשיג, וכמו-כן, היכולת לאכוף אותו, אין ספק כי מהלך מסוג זה הוא הצעד הראשון בדרך להסדרת השימוש בחומרים מסוכנים ושמירה על הסביבה ובריאות תושבי המדינה.

אחת הטענות היא כי נדרשת החמרה רבה יותר של האמצעים וההגבלות על שימוש בכימיקלים, במיוחד השימוש בחומרי הדברה, הנפוצים ברחבי המדינה. טענה נוספת גורסת כי הבסיס לסיווג הרעילות וסוגי הסיכונים של כימיקלים איננה מדויקת דיה. מסקנות הדיון כוללות הקמת תת-ועדה במטרה לנסח חוק ברור ומפורט יותר.

השיטה ההרמונית-גלובאלית, ה-GHS (Globally Harmonized System), טרם הוטמעה במדינת לאוס. זהו המהלך הבא הצפוי להתבצע, לאחר אישור הגרסה הסופית של החוק. מהלך זה הוא חלק ממגמה כלל עולמית להרמוניזציה של תיווי וסיווג כימיקלים וחקיקה תומכת, מהלך שגם מדינת ישראל מצטרפת אליו בשנים הקרובות.

מקור הידיעה:

https://chemicalwatch.com/52379/laos-passes-chemical-management-law

סין: 100 כימיקלים פטורים מסיווג וזיהוי סיכונים פיזיקליים

"המינהל המדיני לבטיחות בעבודה" (State Administration of Work Safety) בסין פרסם ב-9 לינואר קטלוג, על-פיו מעתה 100 חומרים כימיים יהיו פטורים מזיהוי וסיווג סיכונים פיזיקליים.

הקטלוג מכיל 2 רשימות, כאשר כל אחת מהן מכילה 50 חומרים. חומרים ברשימה הראשונה זוהו כחומרים ללא סיכון, וברשימה השנייה ישנם חומרים בעלי סיכונים ידועים, לאחר בדיקות להגדרתם.

הפטור מסיווג הסיכונים נוגע אך ורק לסיכונים הנובעים מן התכונות הפיזיקו-כימיות של החומרים, כך שחברות המבצעות רישום חומרים מסוכנים ע"פ החוק הסיני, יידרשו להתייחס לסיכונים לבריאות האדם ולסביבה, הנובעים מהחומרים. עוד חשוב להדגיש כי לכל החומרים אשר פורסמו בקטלוג, החברות עדיין יידרשו להכנת תוויות וגליונות בטיחות לחומרים (Safety Data Sheet).

מתן פטור זה הינו חלק מתוכנית כוללת שמפעיל "המינהל המדיני לבטיחות בעבודה" הסיני משנת 2013, הנקראת "אמצעים לניהול סיווג וזיהוי סיכונים פיזיקליים של כימיקלים". מכיוון שהחומרים הפטורים נקבעו כבעלי סיכונים פיזיקליים ברורים, או שאינם מהווים סיכון מסוג זה כלל, הפטור אמור להקל על החברות העוסקות ברישום חומרים מסוכנים, יביא להורדת הנטל הרגולטורי-ביורוקרטי עליהן וצפוי לייעל את כלל מערכת ניהול הכימיקלים במדינה.

לקריאה בהרחבה:

http://www.cirs-reach.com/news-and-articles/100-Chemicals-Exempt-from-Physical-Risk-Identification-and-Classification.html

כתיבה ועריכה: איתי איזראילוב
ChemExpert | מודיעין | טלפקס: 08-9704883 | נייד: 0504025245
כתובת דוא"ל:

vered.environment@gmail.com