ChemLetter – June 2016

 

 

ניהול כימיקלים – ורד גיאת | Chem-Expert

חדשות ועידכונים – רגולציית כימיקלים וחומרים מסוכנים

EPA האמריקאית מציגה: תווית "בחירה בטוחה יותר"
בשנות ה-90 יזמה הרשות להגנת הסביבה בארה"ב תוכנית וולונטרית, במטרה לסייע לחברות יצרניות להגן על בריאות האדם והסביבה ע"י שימוש בכימיקלים בטוחים, מתן תוויות "מוצר בטוח יותר" להבלטת מוצרים אלו על גבי המדפים, בין מאות ואלפי מוצרים אחרים. כך יכלו צרכנים פרטיים ומסחריים לזהות בנקל מוצרים בטוחים יותר למשפחותיהם, לעובדים שלהם ולסביבה.
EPA ביצעה עבודה מקצועית לאורך שנים, לפני היוזמה ובמהלכה, ובאמצעותה קבעה תקנים לכמויות ולסוגי הכימיקלים הנחשבים לבטוחים יותר לבריאות הציבור ולסביבה.

בשנת 2015 התוכנית עברה מיתוג מחדש ונקראת כעת ""Safer Choice, התווית עוצבה מחדש, ו-EPA החלה בהענקת פרסים שנתיים לארגונים ולחברות שהשתתפו בתוכנית ועמדו בסטנדרטים של התכנית "בחירה בטוחה יותר". בתחילת חודש מאי הוענקו פרסים ל-24 ארגונים וחברות בטקס רשמי של EPA. נכון להיום, למעלה מ-2,000 מוצרים נושאים את התווית.

חברה המעוניינת שמוצריה יזכו לתווית הבחירה הבטוחה, צריכה לעמוד בקריטריונים שמציבה הרשות. מדענים של EPA מבצעים בדיקות לגבי כל מרכיבי המוצר המועמד לקבלת התווית, ובנוסף לכך שולחת הרשות את המוצרים להערכה ע"י גורם שלישי, בלתי תלוי, המבצע ניתוח טוקסיקולוגי וסביבתי של כל מרכיבי המוצר.

EPA מבצעת כמו כן בדיקה של רכיבים הקיימים באחוזים נמוכים במוצר, כמו ניחוחות, חומרים משמרים וחומרי צבע, ומקיימת בדיקות תקופתיות למוצרים ותיקים הכוללות ביקורות במתקני היצור.

באתר הרשות ניתן לעיין ברשימות המוצרים הבטוחים, השותפים לפרסים, הכימיקלים (המסווגים לפי 4 קטגוריות) העומדים בסטנדרטים והקריטריונים לקבלת התווית.

משמעות הדבר לצרכן הפרטי היא, בימינו אנו, בהם המודעות לכימיקלים הנמצאים בשימוש יומיומי גוברת, היא שכאשר מופיעה התווית "בחירה בטוחה יותר" על המוצר – יכול הוא להסיר ספק מליבו בכל הנוגע לענייני בריאות ובטיחות.

האתר הרשמי:

וולמארט מצמצמת היקף כימיקלים מסוכנים במוצריה ב-95 אחוזים

רשת וולמארט הבינלאומית הצהירה על הפחתה ב-95% של "כימיקלים בעדיפות גבוהה" במוצרי צריכה הנמכרים בסניפיה בארה"ב.

החל מ-2013, החברה נוקטת במדיניות "אחריות סביבתית" בנוגע לכימיקלים, בשאיפה להסרה של חומרים מסוכנים ממוצרי ניקיון, היגיינה, בע"ח, נייר ומוצרי תינוקות. החל מינואר בשנה זו, החברה החלה לפרסם לציבור את התקדמותה בנושא, זאת על אף שרשימת שמות ה"כימיקלים בעדיפות גבוהה" נעדרה מן ההצהרה.

וולמארט נעזרת בארגון לא-ממשלתי בשם EDF ( The Environmental Defense Fund) לליווי התהליך הזה. מטעם הארגון נמסר כי זהו "צעד מבטיח בכיוון הנכון", אך יחד עם זאת אומרים כי לא ניתן להעריך את מלוא ההישגים של הרשת מבלי שתפורסם רשימת הכימיקלים המסוכנים שהוסרו.

ארגון ה-EDF שואף להשפיע על הספקים והחברות בשוק האמריקאי לעבור לתחליפים בטוחים יותר לכימיקלים מסוכנים על מנת להסירם מן השוק באופן מוחלט, ולהרחיב את המעבר לתחליפים בטוחים גם במוצרים מקטגוריות נוספות, כמו צעצועים, אלקטרוניקה והלבשה.

יוזמה נוספת הקורמת עור וגידים אלקטרוניים היא אספקת רשימות רכיבים מלאות לכלל המוצרים הנכללים במדיניות הכימיקלים של החברה, ברשת האינטרנט – לעין כל דורש. כמעט 60% מספקי החברה כבר מקיימים יוזמה זו באתרי האינטרנט שלהם.

עוד ציינה החברה את התחייבותה להגדיל את המוצרים המאושרים ע"י היוזמה של ה-EPA, Safer Choice, השייכים למותגים בבעלות וולמארט עצמה.

לכתבה באנגלית:

https://chemicalwatch.com/46949/walmart-reduces-chemicals-of-high-concern-by-95#utm_campaign=46846&utm_medium=email&utm_source=alert

האתגר הסיני – שינוע בטוח של חומרים מסוכנים

ההתפתחות הכלכלית המואצת בסין גורמת ללחץ הולך וגובר על תשתיות השינוע, כאשר למעלה מ-1.6 מיליארד טון של חומרים מסוכנים שונעו בסין במהלך השנה האחרונה – והכמות גדלה בכ-10% בכל שנה.

ב-2014, למשל, הועברו כ-406 אלף טונות של סוללות ליתיום באוויר הסיני, המהווים סך של 80% מכלל השינוע האווירי של חומרים מסוכנים באותה שנה. מספר זה גדל משנה לשנה עם הצטרפותם הגוברת של כלי רכב חשמליים לשוק. וזה רק השינוע האווירי – מתוך כלל שינוע החומרים המסוכנים, 60% משונעים ביבשה, כאשר רובם הינם גזים ונוזלים דליקים.

במהלך השנים האחרונות התרחשו מספר לא מבוטל של תאונות ואסונות (11 מהן היו קטלניות וגרמו למעלה מ-10 הרוגים, 50 פצועים ונזק רב לרכוש) שנבעו מטיפול לא בטיחותי בחומרים מסוכנים במהלך אחסונם, טעינתם/פריקתם ושינועם. בעקבות כך, סין מציבה את האתגר הבטיחותי בראש מעייניה, ומתכוננת לשפר את התשתיות והפיקוח בשנים הקרובות בכל הנוגע לשינוע בטוח של חומרים מסוכנים, כאשר הצעד הראשון הוא עדכון החקיקה לפי התקנים האחרונים של האו"ם (TDG) ושל אירופה (ADR).

מקור:

טייוואן מעדכנת את חקיקת החומרים המסוכנים להגנה על בטיחות הציבור

טייוואן מצטרפת לרענון באיזור מזרח אסיה בחודשים האחרונים בשאיפה להרמוניזציה הגלובלית המיוחלת. אמנם האיזור טרם אימץ את הגירסה האחרונה של ה-GHS, אך הכיוון נראה מבטיח, לפחות בכל הקשור לכימיקלים, חומרים מסוכנים ולבטיחות הציבור.

שני משרדים ממשלתיים בטיוואן (משרד הפנים ומשרד הכלכלה) עשו יד אחת ופרסמו עדכוני חקיקה בנוגע לחומרים מסוכנים ולגזים דליקים (גפ"מ), המהווים סכנה לבטחון הציבור.

השינויים עסקו בהגדרה של נוזלים דליקים ונוזלים בעירים לפי פרמטר של נקודת הבזקה (Flash Point). ההבדל בין נוזלים דליקים ונוזלים בעירים: הדליקים יוגדרו כבעלי נק' הבזקה הקטנה מ-93 מעלות, והבעירים – בין 93-250 מעלות. הגדרה זו של חומרים דליקים ובעירים תואמת להגדרה בארה"ב ויפן. בנוסף עודכנו דרישות רגולטוריות הנוגעות לאחסון של גז (גפ"מ), אמצעי בטיחות באחסון ובדיקה של מיכלי גזים דליקים, מרחקי בטיחות בין מיכלים ועוד.

מהלך זה מגדיל באופן משמעותי את ההיקף  של חומרים מסוכנים ודליקים הנתונים לרגולציה בטייוואן, צעד זה מבטיח שיפור הבטיחות ותקווה להקטנת תאונות ונפגעים במדינה.

לקריאה באנגלית:

https://chemlinked.com/news/chemical-news/taiwan-revises-regulations-hazardous-chemicals-posing-public-safety-risks

אוסטרליה – תעשיית הקוסמטיקה מודאגת מהרפורמה המתוכננת ברגולציית הכימיקלים

NICNAS, הרשות האוסטרלית הלאומית להערכה ורגולציה של כימיקלים, פרסמה להערות הציבור את תכניתה לרפורמה במדיניות הכימיקלים הלאומית. גורמים בתעשיית הקוסמטיקה באוסטרליה מודאגים מהשינויים המוצעים ברגולציה אשר יכבידו על היצרנים, יגבירו את המורכבות וירתיעו חברות מלפעול למען חדשנות במדינה.

השינויים המוצעים במדיניות מתמקדים בתעשיית הקוסמטיקה ודורשים מידע רב בייבוא של פורמולות ומרכיבים למוצרים קוסמטיים, מגדירים חומרים רבים כ"משבשי אנדוקרינים" (Endocrine disruptors – שעליהם מוטלות רגולציות כבדות יותר) ואינם מכירים יותר בהערכות מקצועיות של EPA  האמריקנית – לטענת NICNAS, הסוכנות האמריקאית אינה נחשבת ל"מקור שניתן לבטוח בו" בכל הנוגע להערכות סיכונים של חומרים, עקב "בעיות הקשורות לשקיפות".

התקבלו תגובות ציבור רבות להצעות לשינויים, ביניהן משמות גדולים בתעשייה כמו חברת "אסתי לאודר" ו-"ג'ונסון אנד ג'ונסון". ניתן להתרשם שהתעשייה אינה מרוצה כלל מהשינויים המוצעים, וטענתה העיקרית היא כי תהייה הכבדה בדרישות נתונים ומידע ע"מ לייבא חומרי קוסמטיקה, אשר אינן פרופורציונליות בהשוואה לנהוג בכלכלות ומדינות אחרות ברחבי העולם. באסתי לאודר טוענים עוד, כי ננקטת גישה שמרנית ביותר מצד הרגולטור בהערכת כימיקלים ברמת סיכון נמוכה, שבהם משתמשים במוצרי קוסמטיקה.

רובן הגדול של התגובות קוראות ל-NICNAS  לשקול מחדש את אי ההכרה בהערכות סיכונים של EPA. ההערכה היא כי צעד זה יגרום בין היתר ניסויים נוספים ומיותרים בבע"ח. נקודה נוספת היא רשימת החומרים "משבשי האנדוקרינים" שצורפה למסמך, אשר קיימים ספקות בנוגע למהימנותה, ויש חשש שכימיקלים הכלולים ברשימה למעשה אינם EDC's ואין להם כל פעילות אנדוקרינית בפועל.

לקריאה נוספת:

https://chemicalwatch.com/asiahub/47418

https://chemicalwatch.com/47477/industry-australias-reform-proposals-increase-burden

צוות אמריקני יצר "מאגר המידע הטוקסיקולוגי הגדול בעולם" המסתמך על נתוני REACH

צוות מאוניברסיטת ג'ון הופקינס בארה"ב השתמש בנתוני בטיחות של REACH על 10,000 חומרים ויצר מאגר מידע שיהיה קריא ומובן, בתקווה, לא רק למומחים.

בשנים האחרונות נעשים מאמצים לפתח שיטות שיאפשרו להעריך את הסיכונים מחומרים כימיים, תוך מניעת סבל וניסויים על בעלי חיים, ויחליפו את הצורך בניסויים. אחת השיטות היא read across, המשתמשת במידע רלוונטי על חומרים אנלוגיים כדי לנבא תכונות של חומר אחר.

פרופסור תומאס הארטונג, מנחה המחקר, אמר: "הצלחנו להפוך מידע פומבי של REACH לכדי מידע בר-חישוב", לדבריו. הצוות מיצה את המידע מתוך 816,000 מחקרים על 10,000 כימיקלים שנרשמו תחת REACH בין השנים 2008-2014. הארטונג הוסיף כי יש קושי בהנגשת המידע הקיים ועל השימוש בסדרה של מנועי חיפוש מילוליים בכדי לחלץ מידע רלוונטי ליצירת פורמט בעל מבנה קריא ע"י מכונה.

"התוצאה היא שיש בידינו את מאגר המידע הטוקסיקולוגי הגדול ביותר בעולם", אומר הארטונג, המשמש גם כדירקטור במרכז לחלופות לבדיקות בבעלי-חיים באוניברסיטת הופקינס. "זהו מכרה זהב של ממש כיוון שאתה יכול להבין את המפה הכימית, להשוות בין כימיקלים ולבצע read-across".

החוקרים טוענים שהמפה הכימית תעזור לרגולטורים, יצרנים ומדענים לקבוע האם כימיקל – שאין לגביו כמעט, או בכלל, מידע – עלול להיות מסוכן לבריאות, ע"י ניבוי הסיכונים שבו ללא מבחנים.

הצעד הבא של צוות המחקר הוא ליצור כלי read-across ברשת האינטרנט, המבוסס על מאגר המידע ונתונים פומביים זמינים אחרים. התכנון הוא שהכלי, שייקרא ""REACH-across, יאפשר למשתמשים להכניס מבנה כימי של חומר ולקבל מידע טוקסיקולוגי קונקרטי באופן ידידותי למשתמש.

למידע נוסף:

https://chemicalwatch.com/45087/us-team-maps-chemical-landscape-using-echa-data

Chem-Expert | מודיעין | טלפקס: 08-9704883 | נייד: 0504025245

כתובת דוא"ל:
vered.environment@gmail.com