ChemLetter – May 2019

 

 

ניהול כימיקלים – ורד גיאת | ChemExpert

 עדכונים מרחבי העולם – מדינות חדשות מצטרפות ל-GHS, חקיקת רישום כימיקלים באוסטרליה 

מדינות רבות שואפות לעבוד על-פי הנחיות ה-GHS (Globally Harmonized System of Classification and Labelling of Chemicals) לסיווג חומרים ובכך "להתיישר" ע"פ הנורמות המקובלות בעולם. יש לכך יתרונות רבים, לא רק מהפן הסביבתי והבריאותי, אלא גם מהצד המסחרי, בדגש על ייבוא וייצוא.

מדינת קניה מתקדמת לעבר הטמעה של חקיקת ניהול כימיקלים. החקיקה תטמיע את הגרסה השביעית והמתקדמת ביותר של ה-GHS, יחד עם מאפיינים היברידיים שנלקחו מהחקיקה באיחוד האירופי, מדינות אפריקאיות מסוימות וגם תוספת של קטגוריות נוספות הנמצאות בשימוש בארה"ב וקנדה, ואינן חלק מה-GHS. טיוטת הדו"ח נמצאת כעת בשלב קבלת ביקורת והערות של בעלי העניין. דובר מטעם רשות ניהול הסביבה הלאומית בקניה, מסר כי העברת החקיקה צפויה להמשך בין 6 חודשים לשנה.

עוד מדינה אפריקאית, הפעם דרום-אפריקה, שואפת להטמיע את הגרסה השישית של ה-GHS. טיוטת החקיקה פורסמה כבר בספטמבר, ועברה את תקופת הערות הציבור באמצע דצמבר. כרגע, מקווים כי עד אמצע 2020 תעבור החקיקה אישור סופי. הטיוטה מבוססת בעיקר על החקיקות של אוסטרליה והאיחוד האירופי.

ולסיום, אוסטרליה מעדכנת את חקיקת רישום הכימיקלים שלה. AICIS (Australian Industrial Chemicals Introduction Scheme) היא תוכנית חדשה המסדירה את השימוש והכניסה (ייצור או ייבוא) של כימיקלים תעשייתיים לאוסטרליה. החקיקה, שהופיעה לראשונה ב-2017, עוברת כעת תהליכי אשרור ע"י בית הנבחרים והסנאט, וצפויה לקבל אישור, לאחר תיקונים והסדרים לגבי אי-הסכמות, בראשון ליולי, 2020.

השיטה האוסטרלית לרישום כימיקלים תעשייתיים, מחלקת כימיקלים לקטגוריות ע"פ רמת הסיכון שלהם, להן נקבעים תהליכי רישום שונים. בנוסף, תוקם רשימת מצאי (Inventory) חדשה בשם AIIC (Australian Inventory of Industrial Chemicals), שתחליף את הרשימה הקיימת.

לקריאה בהרחבה על החקיקה האוסטרלית

שינויים בקניה

דרום אפריקה

 למעלה מ-78 הרוגים בפיצוץ במפעל כימי בסין

בסוף חודש מרץ, אירע פיצוץ גדול במפעל לייצור חומרי הדברה בעיר "ג'יאנגסו", מצפון לשנגחאי. צילומי וידאו מתעדים כדור אש גדול במפעל בשעת הפיצוץ, אשר עוצמתו הצליחה לנפץ חלונות בעיירה במרחק של מעל לקילומטר מהמפעל. בתמונות המתעדות את ההרס, נפער מכתש גדול היכן שהיה בעבר המפעל. מנין ההרוגים עלה ל-78 איש.

ככל הנראה, הפיצוץ נגרם עקב הצתה של בנזן, נוזל אורגני דליק. אירוע זה הינו חלק משרשרת של אירועים הרסניים ביותר שהתרחשו בסין בשנים האחרונות; ב-2015 התרחש פיצוץ במחסן לחומרים מסוכנים והרג יותר מ-160 איש, וב-2018 התרחשו שני אירועים נוספים של פיצוץ במפעל כימי, שגבו את חייהם של 42 איש בסה"כ.

במכתב מפברואר 2018, "המנהל הלאומי לבטיחות בעבודה" הסיני מנה 13 בעיות בטיחות של המפעל המדובר, הכוללות ידע בטיחותי לוקה בחסר, חוסר ניסיון ניהולי ונהלי עבודה שאינם עומדים בסטנדרטים. בעקבות הפיצוץ, הרשויות הסיניות מחפשות פתרון למכת המדינה הזו, כאשר כבר בעקבות הפיצוצים הקודמים, החמירו את האכיפה על התעשייה הכימית וחידדו תקני בטיחות באחסון ושימוש בחומרים מסוכנים.

נשיא סין, שי ג'ינפינג, מסר כי על הרשויות לנקוט צעדים בכדי לקבוע מה גרם לפיצוץ, וכדי למנוע אירועים אלו בעתיד. "לאחרונה הייתה סדרה של תאונות גדולות. על כל המחלקות הרלוונטיות ללמוד את הלקחים במלואם".

לקריאה ב-ynet

לקריאה ב-Chemlinked

ארה"ב נגד PFAS – מדינת ניו ג'רזי והסוכנות להגנת הסביבה האמריקנית נוקטות צעדים

PFASPerfluoroalkyl and Polyfluoroalkyl Substances, הם חומרים כימיים סינטטים המצויים במוצרים רבים כגון אריזות מזון, חומרי ניקוי לשימוש ביתי וכלי בישול בעלי ציפוי מונע הידבקות, לצד השימוש העיקרי בהם – קצף לכיבוי אש. בשנים האחרונות, שמם עולה בהקשר שלילי, בשל הנזקים הפוטנציאליים שלהם לבריאות האדם ולסביבה. אשמים בכך הם בעיקר ה-PFOA (Perfluorooctanoic Acid) וה-PFOS (Perfluorooctane Sulfonate), חומרים עיקשים ומצטברים ברקמות חיות, שלא מתכלים מן הסביבה וגוף האדם בקלות.

החשש העיקרי הוא לזיהום של מי תהום ומקורות מים אחרים. בתחילת השנה, הודיעה ה"סוכנות להגנת הסביבה" (EPA – Environmental Protection Agency) האמריקנית על תוכנית פעולה כנגד ה-PFAS, הכוללת שלבים להבנת החומרים ונזקיהם, כיצד לנקות את מקורות המים מהם, והמשך מעקב ומחקר עם יצרנים וסוכנויות אחרות על הפיתוח של PFAS חדשים. חוקרים עובדים כעת על פיתוח שרשראות קצרות של PFAS, שאינן צפויות להצטבר ברקמות אדם ולהוות סיכון.

מדינת ניו ג'רזי אף הרחיקה לכת והורתה לחמש חברות כימיות לממן את נקיון הזיהום של PFAS במדינה. מחלקת הגנת הסביבה של ניו ג'רזי הכריזה על הנחיה חדשה בתחילת חודש אפריל, בה היא דורשת מ-5 חברות כימיות מידע מפורט על השימוש שלהן ב-PFAS. "אנו מודיעים קבל עם ועדה לחמש החברות הללו ששנים רבות של זיהום מי השתייה היקרים של מדינת ניו ג'רזי ומשאבי טבע אחרים לא יעברו ללא מענה", מסרה נציבת המחלקה.

תחת ה"מתקפה" הזו, 5 החברות התבקשו להעביר את המידע הנדרש למחלקה, תוך 21 יום, כאשר רק חברה אחת כרגע נדרשה להעביר למעלה מ-3 מיליון דולרים למחלקה תוך 30 יום, בעבור מאמצי נקיונות ושיקום שנעשו בעבר. כעבור 30 ימים, נציגי החברות והמחלקה ישבו יחדיו וידונו בהערכת העלויות להסרת שרשראות ארוכות של PFAS מהסביבה.

לקריאה באתר "הסוכנות להגנת הסביבה" האמריקאית

לקריאה ב-ChemicalWatch

 חברת "Cerion" משקיעה 1.5 מיליון דולר בציוד לאפיון נאנו-חומרים

חברת “Cerion Advanced Materials”, ממדינת ניו יורק המתמחה בפיתוח וייצור נאנו-חומרים מבוססי מתכות וחומרים קרמיים לתעשייה הכימית והבטחונית, משקיעה 1.5 מיליון דולרים בפיתוח מעבדה אנליטית לאפיון וניתוח נאנו-חומרים. תכונות שונות של נאנו-חומרים, חלקן קשורות לגודל החלקיקים וחלקן לאו, יאופיינו בצורה מדוייקת, תהליך חשוב בתכנון, ייצור ו-Up-scale של נאנו-חומרים.

מנכ"ל החברה, Landon Mertz, אמר כי "הדרישה הגלובלית לנאנו-חומרים גדלה בקצב שלא נראה כמותו. ההשקעה שלנו בציוד אנליטי מתאים תמשיך לחזק את "Cerion" ככוח המוביל במסחור של נאנו-חומרים. לא רק שהשקעות אלו יאיצו את תכנון הנאנו-חומרים וה-Up-scale שלנו, אלא גם יפחיתו את סך העלויות הקשורות לייצור הדור הבא של נאנו-חומרים ללקוחותינו".

לנאנו-חומרים ישנן תכונות השונות מאלו שיש לאותם החומרים בגודל אחר. בשל כך, יש להם שימושים רבים בסקטורי תעשיה שונים, כמו התעשייה הבטחונית, הכימית, ציפויים וצבעים, קוסמטיקה ועוד. ההגדרה הנוכחית לנאנו-חומרים היא חומרים המכילים חלקיקים בעלי מימד אחד לפחות בגודל שבין 1-100 נאנומטר. אך ככל שמתקדמים הטכנולוגיה והמחקר בתחום, אנו מגלים כי הגודל בלבד אינו הגורם היחיד המעניק לנאנו-חומרים את תכונותיהם השונות.

ה-JRC (Joint Research Centre) השייך ל"נציבות האירופית", פרסם לאחרונה דו"ח מקיף בנושא, הבודק את הגדרת נאנו-חומר ע"פ הנציבות האירופית כיום, ובוחן את ההשפעות שלה מבחינה רגולטורית. הדו"ח מכיל המלצות בנוגע להסדרה של הגדרת נאנו-חומרים בהקשרים רגולטוריים שונים, בניגוד להגדרה הרחבה הרווחת כיום.

בנוסף, החל מהראשון לינואר, 2020, תחת חקיקת REACH האירופית, יידרשו חומרי נאנו ברישום נפרד – שכן יש להם תכונות פיזיקו-כימיות ונתוני רעילות לאדם ולסביבה השונים מלצורה הרגילה (חלקיקים גדולים יותר) של החומר. נמשיך לעדכן לעקוב אחר המתפתח בתחום הנאנו גם בגליונות הבאים.

לקריאה באתר ארגון NIA

לקריאת הדו"ח של ה-JRC

סין אוסרת על ייצור והפצה של POPs, על-פי אמנת שטוקהולם

משרד הסביבה והאקולוגיה הסיני הודיע בחודש מרץ על איסור של ייצור, שימוש, הפצה, ייבוא וייצוא של מזהמים אורגניים שארייתיים, POPs (Persistent Organic Pollutants), ע"פ אמנת שטוקהולם. POPs הם חומרים כימיים אורגניים בעלי תכונות הגורמות להן להצטבר ברקמות חיות ולהישאר בסביבה זמן ממושך טרם יתפרקו. עקב כך, יש להם פוטנציאל לנזק לסביבה ולבריאות האדם.

בשנת 2001 חתמו מדינות רבות ברחבי העולם על ועידת שטוקהולם, שנכנסה לתוקף ב-2004, ואסרה והגבילה שימוש וייצור של POPs מסויימים. סין מתיישרת כעת לפי דרישות הועידה, ומצטרפת ל-151 המדינות האחרות החתומות על האמנה. ישראל, אגב, לצד ארה"ב, איטליה ומלזיה, הן בין המדינות היחידות שלא אישררו את האמנה (ישראל חתמה על האמנה אך לא אישררה אותה).

בין החומרים שנאסרו בסין, רשומים Lindane ו-Endosulfan, וגם שני PFAsPFOS ו-PFOSF – להם אושרו מספר שימושים והיתרים לייצור, תחת מגבלות. החומרים הללו צפויים להתווסף לרשימת החומרים המוגבלים לשימוש או לרשימת החומרים האסורים, המפורטים בטיוטה לרגולציית "Chemical Environmental Risk Assessment and Control Regulation".

לרשימות החומרים ברגולציה זו יצטרפו גם חומרים כימיים הנתונים תחת אמנות בין-לאומיות אחרות, כמו אמנת רוטרדם ואמנת מינמאטה. ע"פ טיוטת הרגולציה, ניהול הכימיקלים בסין, יתבסס על מנגנון הערכת סיכונים. החומרים יעברו הערכות ויחולקו לרשימות:

  • רשימת מצאי של חומרים כימיים בסין
  • רשימת חומרים כימיים הנתונים להערכה ((evaluation בעדיפות
  • רשימת חומרים כימיים הנתונים לבקרה בעדיפות
  • רשימת חומרים כימיים מוגבלים לשימוש
  • רשימת חומרים כימיים אסורים

כתיבה ועריכה: איתי איזראילוב

ChemExpert | מודיעין | טלפקס: 08-9704883 | נייד: 0504025245

כתובת דוא"ל:

vered.environment@gmail.com