ChemLetter – September 2016

 

 

ניהול כימיקלים – ורד גיאת | Chem-Expert

חדשות ועידכונים – רגולציית כימיקלים וחומרים מסוכנים

האם טיטניום דיאוקסיד יסווג כגורם לסרטן?

הרשויות המוסמכות בצרפת הגישו הצעה לסיווג החומר טיטניום דיאוקסיד (TiO2) כגורם מסרטן מקטגוריה 1B לפי שיטת הסיווג ההרמונית (ה-GHS). שלב ההערכה של החומר החל בראשית שנת 2016, כאשר היה אמור להתחיל עוד ב-2014 אך נדחה עקב ערעור שהוגש ע"י גורמים תעשיינים.

הסוכנות האירופית לכימיקלים קיבלה למעלה מ-500 תגובות מגורמים בתעשייה, גופי מסחר וגורמים פרטיים, לאחר הגשת ההצעה הצרפתית להתייעצות ציבורית. רובן המוחלט של התגובות מתנגדות בתוקף לסיווג המוצע. בין התגובות ניתן למצוא טענות ליצירת "תמונה לא מדויקת ומטעה" בנוגע לסיכון הקרצינוגני לכאורה בשאיפה של החומר; מחקרים שנערכו על 20,000 עובדים ב-15 מפעלי תעשייה לייצור של טיטניום דיאוקסיד לאורך עשרות שנים ולא הראו השפעות בריאותיות בעקבות חשיפה תעסוקתית וכד'. יש לציין כי התקבלו גם עשרות תגובות מחוץ ליבשת אירופה – צפון אמריקה, יפן, אוסטרליה וניו-זילנד ומקסיקו.

טיטניום דיאוקסיד הינו חומר נפוץ ביותר במגוון רחב של תעשיות ומוצרים, הכוללים: פלסטיק, צבעים, ציפויים, דיו למדפסות, קרמיקה, חימר, זכוכית, תוספי מזון, קוסמטיקה, מכשירי חשמל, חומרי ניקוי ומטהרים, דבקים, צעצועים וטקסטיל.

לסיווגו של החומר כגורם מסרטן במסגרת חקיקת הכימיקלים האירופית (REACH), ישנן השלכות משמעותיות ביותר, כיוון שזהו קריטריון ל"מועמדות" לכניסה לרשימת החומרים בסיכון גבוה (SVHCSubstances of Very High Concern).על חומרים הנמצאים ברשימה זו קיימים איסורים ו/או הגבלות לשימוש במוצרים צרכניים המכילים חומרים אלו – ולטיטניום דיאוקסיד יש שימושים רבים שכאלו, כולל רבים הכוללים את צורתו כנאנו-חומר.

קישור לידיעה: https://chemicalwatch.com/49183/industry-slams-titanium-dioxide-classification-proposal

סין מתחילה לנטר משלוחים מאזורים הנגועים בנגיף הזיקה

בעקבות הודעה רשמית של שבע רשויות סיניות, משלוחים המגיעים לסין ממדינות הנגועות בנגיף הזיקה, יחויבו בתעודת טיפול ביתושים. חבילות, משלוחים, קונטיינרים וכבודה הנכנסים לסין מהאיזורים הרלוונטיים יעברו להסגר של המכס הסיני, שם יהיו נתונים לבדיקות מחמירות טרם יציאתן.

סין מעדכנת את רשימת המדינות הנגועות בזיקה בצמוד לדיווחי ארגון הבריאות העולמי (WHO – World Health Organization). העדכון האחרון כלל 57 מדינות כאשר רובן המכריע נמצאות ביבשת אמריקה, כולל ארה"ב.

הדרישות הסיניות כוללות הוכחה או תעודת טיפול ביתושים מידי ספקי שירות בקרת יתושים מקצועיים או רשויות מוסמכות במדינה המייצאת. בנוסף יש לכלול מידע על תאריך הטיפול, החומר הפעיל בו השתמשו בביוציד (Biocide) והכמות שלו, שיטת הטיפול וחתימת הגורם המטפל.

כל משלוח העובר במכס הסיני שאינו תואם לדרישות, יעבור, ככל הנראה, טיפול מקיף בנוסף לבדיקות הרגילות, בנוסף לטיפול באמצעות עישון (Fumigation) ועל כן צפויים עיכובים של יום-יומיים בהגעה ליעדם.

מקור: https://chemlinked.com/node/4539

דיו לקעקועים ואיפור קבוע "על הכוונת" האירופית

הסוכנות האירופאית לכימיקלים (ECHA) הודיעה ב-31 לאוגוסט על בקשה ל"איסוף ראיות" על חומרים מסוכנים בדיו לקעקועים ואיפור קבוע. ההודעה פונה לחברות, יצרנים, יבואנים ומפיצים של דיו לקעקועים ואיפור קבוע, אך גם ארגונים שברשותם מידע רלוונטי מוזמנים לעזור.

שלב איסוף הראיות יסתיים ב-23 בנובמבר, אז תעבור הסוכנות לשלב הערכת סיכונים, בעזרתן של המדינות דנמרק, גרמניה, איטליה ונורווגיה. בשלב זה יתבצע ניתוח הסיכונים לבריאות האדם, לצד זמינות התחליפים לחומרים המסוכנים וההשפעות הסוציו-אקונומיות הצפויות עקב איסור על אותם חומרים.

מי שהפנה את תשומת לבה של ECHA לנושא היה מרכז המחקר המשותף (JRC – Joint Research Centre) של הנציבות האירופית – European Commission, שפרסם לאחרונה דו"ח מקצועי מקיף בנושא בטיחות של קעקועים ואיפור קבוע. הדו"ח מצביע על חוסר-עקביות בחקיקה האירופית, כאשר הוא מציין שחומרים מסוכנים  האסורים במוצרי צריכה (לפי חקיקת REACH והרגולציה על קוסמטיקה) נמצאים למעשה במגע עם העור ובחשיפה מתמשכת בדיו לקעקועים ואיפור קבוע.

על-פי הדו"ח, בדגימות שנלקחו מהשוק האירופאי נמצאו חומרים מסוכנים, חלקם מסווגים כגורמי אלרגיה, מסרטנים ובעלי רעילות למערכת הרבייה, וביניהם:

  • Polycyclic aromatic hydrocarbons (43%)
  • Primary aromatic amines (14%)
  • מתכות כבדות (9%)
  • חומרים משמרים (6%)

יחד עם זאת, ב-11% מהדגימות נמצאו זיהומים מיקרוביולוגיים. כמו כן, יותר מ-60% מהצבעים שבהם משתמשים בתחום מכילים אזו-פיגמנטים, אשר חלקם עלולים לשחרר חומרים הגורמים לסרטן.

בין מסקנות הדו"ח נמנות הדרישה לבדיקה מקיפה יותר של כלל השוק האירופי על-מנת לשקול איסור על חומרים מסוכנים מסוימים (על פלטפורמת ה-REACH), מציאת תחליפים בטוחים יותר, ביצוע הדרכות והעלאת מודעות אצל מקעקעים ומכוני איפור-קבוע וכן אצל הציבור הרחב - שכן לכ-12% מהציבור האירופי יש קעקוע אחד לפחות, ומספר זה גבוה אף יותר בחתך של אוכלוסיות צעירות.

הודעת ECHA: https://echa.europa.eu/view-article/-/journal_content/title/call-for-evidence-on-hazardous-substances-used-in-tattoo-inks-or-permanent-make-up

מידע על הדו"ח: https://ec.europa.eu/jrc/en/publication/eur-scientific-and-technical-research-reports/safety-tattoos-and-permanent-make-final-report

ה-FDA האמריקני אסר לשימוש 19 חומרים בסבונים אנטי-בקטריאליים

מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA – Food and Drug Administration) פרסם בתחילת החודש איסור על שימוש ב-19 חומרים המשמשים כחומרים פעילים מרכזיים במוצרי היגיינה אנטיספטיים (המוכרים גם כאנטי-בקטריאליים). בין המוצרים נכללים סבונים נוזליים, קצף, סבון-ג'ל, סבונים קשים ותחליבי רחצה.

ברשימת החומרים ניתן למצוא חומרים כדוגמת Triclosan ו-Triclocarban.

ה-FDA מנמקים את המהלך בטענה כי "היצרנים לא הוכיחו כי מרכיבים אלו בטוחים לשימוש יומיומי לתקופות ארוכות-טווח", וכן הוסיפו כי הם "כלל לא הראו כי מרכיבים אלו יעילים יותר מאשר סבון רגיל ומים במניעת מחלות והפצתם של זיהומים".

ליצרנים ניתנה שנה להיענות  לדרישה החדשה, הן בהוצאת המוצרים מהשוק והן בהסרת החומרים הפעילים עצמם מן המוצרים.

לקריאה נוספת: https://chemicalwatch.com/49428/us-fda-bans-19-substances-from-antibacterial-soaps

טייוואן מזינה מידע על חומרים חדשים לרשת האינטרנט

המשרד להגנת הסביבה בטייוואן החל להעלות מידע על חומרים חדשים על-גבי פלטפורמת הרשת אותה השיקה בחודש דצמבר. האתר מכיל מידע על רישומים של חומרים שסופקו ע"י חברות וייעודו המרכזי הוא לעזור לרשמי חומרים פוטנציאליים לבדוק האם ישנם כבר רישומים קיימים של חומרים חדשים, ובכך להקל על התהליך.

אולם, ארגונים לא-ממשלתיים (NGOs – Non-Governmental Organizations) טוענים כי המהלך מתעדף חיסיון על-פני גילוי ציבורי; "קשה לראות כיצד מכובד עקרון הגילוי הציבורי (המצוין) במאמר 41 לחוק ה-TCSCA (Toxic Chemical Substance Control Act) אם מפורסמים רק 10% מהכימיקלים החדשים שנרשמו".

בעת כתיבה הידיעה, ישנם 151 חומרים הרשומים במערכת, זאת למרות שכמעט 1,159 חומרים חדשים נרשמו ע"י חברות טייוואניות. העדכון הבא צפוי בדצמבר הקרוב, או-אז פער זה צפוי להצטמצם באופן משמעותי.

מקור הידיעה: https://chemicalwatch.com/49364/taiwan-loading-data-on-new-substances-to-public-platform

הנציבות האירופית מפרסמת קריטריונים מדעיים לזיהוי חומרים משבשי פעילות אנדוקרינית (EDCs)

חומרים משבשי פעילות אנדוקרינית (EDCs – Endocrine Disrupting Chemicals) הינם חומרים כימיים דמויי-הורמונים אשר משפיעים על המערכת הפנימית בגוף האדם בשלל דרכים, כדוגמת זירוז תהליכים הורמונאליים טבעיים או עיכובם.

בעוד שלגבי חומרים מסוימים קיים קונצנזוס בקשר להיותם EDCs, כימיקלים רבים אחרים נתונים תחת מחלוקות רבות, בין היתר בשל סימני שאלה בנוגע לפוטנציאל ההשפעה או הפגיעה שלהם, רמות חשיפה ומשך החשיפה ו/או ספי בטיחות בחשיפה אליהם.

הנציבות האירופית (European Commission) התבססה על ההגדרה של "ארגון הבריאות העולמי" (WHO – World Health Organization) לחומרים משבשי פעילות אנדוקרינית. בתחילת חודש אפריל התכנסה ועדה מקצועית בהשתתפות 23 מדענים מומחים בתחום מרחבי העולם, בה הוצגה "הצהרת הקונצנזוס", המהווה הסכמה בנוגע לקריטריונים מדעיים לזיהוי של EDCs. הנציבות שילבה נקודות מפתח מהצהרה זו בטיוטות חוק שיפורסמו בחודשים הקרובים.

הקריטריונים לזיהוי ה-EDCs  שולבו בנספחים לשני דברי חקיקה אירופאים (דירקטיבות) הנמצאים בשלבי גיבוש ומפורטים בנספחים: אחת לביוצידים Biocides)) והשנייה למוצרים להגנת הצומח (PPP – Plant Protection Products). כמו כן, יעשה שימוש בקריטריונים אלו גם בחקיקת REACH וברגולציית הקוסמטיקה באירופה. הטיוטות נדרשות באישור של מדינות החברות באיחוד האירופי ע"י הצבעה טרם קבלת תוקף חוקי.

לקריאה על "הצהרת הקונצנזוס": https://chemicalwatch.com/46782/breakthrough-hailed-in-edcs-logjam?q=consensus+statement

EDCs באתר ארגון הבריאות העולמי: http://www.who.int/ceh/risks/cehemerging2/en/

מקור: https://chemicalwatch.com/48055/european-commission-publishes-scientific-criteria-for-identifying-edcs#utm_campaign=47992&utm_medium=email&utm_source=alert

כתיבה ועריכה: איתי איזראילוב

Chem-Expert | מודיעין | טלפקס: 08-9704883 | נייד: 0504025245

כתובת דוא"ל:
vered.environment@gmail.com